Wśród nowoczesnych metod diagnostyki chorób
badanie ultrasonograficzne nie jest stosowane w codziennej praktyce, natomiast w czasie obserwacji innych narządów jamy brzusznej tą metodą udaje się w niektórych przypadkach dostrzec w obrębie układu trawienia zmiany sugerujące patologię, najczęściej nieregularność grubości ścian. W wielu przypadkach może to być pierwsza informacja o rozwijającym się nacieku nowotworowym układu trawienia, nie dającym jeszcze objawów klinicznych. Wykrycie tą metodą patologii układu trawienia jest bezwzględnym wskazaniem do dalszej diagnostyki metodami specyficznymi - endoskopowymi i rentgenowskimi.
Badanie ultrasonograficzne okazuje się bardzo pomocne w ocenie głębokości wykrytego innymi metodami nacieku nowotworowego układu trawienia oraz ocenie narządów sąsiednich.
U dzieci przerostowe zwężenie odźwiernika jest doskonale widoczne w badaniu ultrasonograficznym i dlatego też w tej chorobie metoda ta znajduje coraz większe zastosowanie. Badanie ultrasonograficzne, jako nieinwazyjna metoda diagnostyczna, jest często wykonywane u chorych z powikłaniami pooperacyjnymi chirurgii jamy brzusznej. U tych chorych udaje się niekiedy wykryć rodzaj powikłania pooperacyjnego.
na zdjęciu:
wysoce zintegrowany cyfrowy ultrasonograf z Dopplerem będący na wyposażeniu naszej
przychodni
|