witamy Państwa                                            english version

 

nasze usługi

mammografia / biopsja mammotomiczna / kolposkopiakorekcja twarzy
 badania laboratoryjne / radiowizjografia / USG / kamera wewnątrzustna / RTG zębów
wszystkie nasze usługi

 

 biopsja mammotomiczna

 

  Tylko niewielka liczba zmian w piersi ma charakter nowotworowy. Nowotwór złośliwy rośnie w sposób niekontrolowany rozprzestrzeniając się na zdrową tkankę. Komórki nowotworowe mają również zdolność przemieszczania się poprzez układ ochronny i układ krwionośny. W ten sposób tworzą się tzw. przerzuty. Dzięki nowoczesnej diagnostyce i rozwojowi metod leczenia onkologicznego szanse na wyleczenie nowotworu w jego bardzo wczesnym okresie rozwoju są bardzo duże.
Jedną z oznak zmiany złośliwej w piersi mogą być mikrozwapnienia. Mogą one powstawać w samej tkance gruczołu piersiowego, w przewodach mlekowych czy też w naczyniach krwionośnych. Są one zbyt małe, aby mogły być wyczuwalne w samobadaniu piersi. Dlatego najczęściej wykrywa się je w mammografii. Mikrozwapnienia mogą wskazywać na obecność komórek nowotworowych. Dlatego biopsja - pobranie tych tkanek do dalszego badania jest jedynym sposobem, aby można było postawić dokładne rozpoznanie i jej zadaniem jest zapewnić jednoznaczny wynik diagnostyczny.

Rodzaje biopsji
1. chirurgiczna - mimo, że ma wiele wad (stres związany z zabiegiem, konieczność pobytu w szpitalu, deformacja piersi, uczucie dyskomfortu), ciągle jest uważana za metodę standartową.
2. cienkoigłowa - polega na wprowadzeniu cienkiej igły do zmiany w piersi. Wykonuje się ją najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Metoda jest szybka i mało uciążliwa dla pacjentki. Często jednak, w celu otrzymania odpowiedniej ilości materiału komórkowego trzeba wykonać kilka wkłuć, ponieważ jego ilość pobierana w czasie biopsji cienkoigłowej jest niewielka. Oznacza to mniejszą precyzję badania mikroskopowego, w którym nie można w pełni ocenić struktury tkanek.
3. gruboigłowa - sposób jej wykonania jest podobny: w znieczuleniu, pod kontrolą USG lub bezpośrednio, gdy guzek jest wyczuwalny wprowadza się specjalnie skonstruowaną igłę, za pomocą której pobiera się wycinki ze zmiany w piersi. Pozwala ona na pobranie większych fragmentów tkanki niż w przypadku biopsji cienkoigłowej. Jednak, aby pobrać odpowiednią ilość tkanki trzeba ją powtórzyć kilkakrotnie.

Dlaczego MBP?
Mammotomiczna Biopsja Piersi
jest jedną z najnowocześniejszych metod pobierania wycinków z piersi. System składa się z urządzenia wytwarzającego próżnię oraz 3 mm igły zawierającej mechanizm rotacyjny. Metoda ta zapewnia pobranie z okolicy diagnozowanego obszaru piersi odpowiedniej ilości tkanki w postaci wielu wycinków z jednego wkłucia. Nie wymaga zakładania szwów oraz hospitalizacji i trwa około 20 minut. Biopsja mammotomiczna ma kilka unikalnych cech:
-jest niewielka - pozwala na pobranie wystarczającej ilości tkanki za pomocą jednego 3 mm wkłucia
-jest bezbolesna - samo pobranie tkanki jest bezbolesne. Wymagane jest niewielkie znieczulenie miejscowe
-jest prosta - pacjentka nie musi być specjalnie przygotowana do pobrania biopsji.
-jest pewna - Mammotom pozwala zachować pobraną tkankę do bardzo dokładnego badania pod mikroskopem
 Pacjentki nie odczuwają bólu ani w trakcie procedury biopsyjnej ani po tym zabiegu. Nie powoduje ona żadnego dyskomfortu i pacjentki powracają do normalnej aktywności już po 24 godzinach. Biopsja mammotomiczna jest idealna do każdej wielkości zmian w piersi zarówno zmian palpacyjnych, jak i niepalpacyjnych.

Przebieg badania
Mammotomiczna biopsja piersi pod kontrolą USG odbywa się w ten sposób, że: 
-pacjentka leży na plecach
-lekarz lokalizuje zmianę w piersi za pomocą głowicy ultrasonograficznej
-następnie aparat Mammotome pobiera zmianę do badania. 
 System próżniowy i rotacyjny pozwala na pobranie wielu wycinków z jednego - 3 mm wkłucia. Jest to wykonywane cały czas pod bezpośrednią kontrolą. Lekarz na ekranie komputera obserwuje cały proces pobierania zmiany. 
 Po zakończeniu biopsji mammotomicznej pacjentka może niemal natychmiast podjąć normalną aktywność życiową. Nacięcie skóry po igle jest tak niewielkie (3 mm), że nie stosuje się szwów chirurgicznych. Zakłada się jedynie bandaż uciskowy. Fragmenty tkanek pobrane w biopsji będą analizowane przez patologa, następnie lekarz badający informuje pacjentkę o wyniku badania pobranych tkanek.

Biopsję mammotomiczną wykonuje się w wysoce wyspecjalizowanym systemie MAMMOTOME, co umożliwia dokonanie (z punktu  widzenia pacjentki) - mało inwazyjnej i z onkologicznego punktu widzenia - bardzo dokładnej biopsji, zwłaszcza w odniesieniu do zmian niewyczuwalnych w badaniu palpacyjnym. System ten jest znany na rynku medycznym od 1996 roku i spotkał się z powszechną akceptacją. Zachowując swój mało inwazyjny charakter biopsja mammotomiczna ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Pozwala na pobranie wystarczającej ilości tkanek do badania przy występowaniu  wszystkich zmian (np. mikrozwapnienia), zmian bardzo małych  (o wielkości 1 mm), które byłyby niemal niemożliwe do pobrania przy zastosowaniu innych rodzajów biopsji gruczołu piersiowego. Biopsja mammotomiczna może być wykonywana zarówno w systemie stereotaktycznym, jak i pod kontrolą USG.