witamy Państwa                                            english version

 

mammografia

 
 

Rozmawiamy z Panią doktor 
Haliną Szymiec-Raczyńską 
na temat badań mammograficznych u kobiet 

   Pani doktor, dlaczego badanie piersi u kobiet jest tak  ważne?
  W Polsce umiera rocznie około 5 tysięcy kobiet na  nowotwory piersi. To jest chyba wystarczający argument na to, aby takie badania wykonywać.

  Co to jest badanie mammograficzne?
Jest to rentgenowski obraz piersi kobiety wykonany przy pomocy urządzenia zwanego mammografem. Wynik takiego badania nazywamy mammogramem.
  
 Dlaczego mammogram jest niezbędny? Czy takiego samego wyniku nie można osiągnąć inną metodą?
Mammogram może ujawnić wszystkie zmiany - te łagodne i te rakowe - zanim kobieta, sama lub badający ją lekarz, jest w stanie to stwierdzić. Mammografia służy do wykrywania zmian drobnych, wielkości kilku milimetrów, których leczenie jest najskuteczniejsze. W rezultacie, zmiany mogą być wykryte, kiedy jeszcze są całkiem drobne, co powoduje, że są łatwiejsze do wyleczenia.
  
 Kiedy kobieta powinna zrobić badanie mammograficzne?
Polscy naukowcy zalecają, aby pierwsze badanie mammograficzne było wykonane między 35 a 40 rokiem życia. Kiedy kobieta jest w wieku od 40 do 50 lat powinna to robić co 2 lata, a od 50 roku życia co rok. W zależności od indywidualnego wskaźnika ryzyka (jeśli kobieta pali lub w rodzinie występowały jakieś problemy onkologiczne), lekarz może zaproponować inny program badań.
  
 Gdzie i jak robi się mammogramy?
Badanie można zrobić w naszej przychodni. Wykonane mammogramy obejrzy na miejscu lekarz specjalizujący się w mammografii.

  Jak długo trwa badanie mammograficzne?
Całe badanie trwa zazwyczaj krócej niż 15 minut. Najczęściej badający robi 2 lub więcej zdjęć każdej piersi, uciśniętej w celu wyrównania grubości. W wyniku tego ucisku mammogram będzie wyraźny, a ponadto zmniejszy się niezbędna dawka promieni rentgenowskich. Kobieta może zostać poproszona o poczekanie do chwili, gdy lekarz obejrzy mammogramy, aby mieć pewność, że niepotrzebne są żadne dodatkowe zdjęcia.

  Jak odczuwa się badanie?
W trakcie badania kobieta poczuje ucisk, czasem ból, ale przez zaledwie kilka sekund. Aby zmniejszyć możliwość złego samopoczucia najlepiej zaplanować badanie w zależności od cyklu miesięcznego, kiedy piersi będą mniej wrażliwe.

  Jak kobieta powinna przygotować się do badania?
Założyć bluzkę, sweterek, albo inne dwuczęściowe ubranie, ponieważ będzie musiała się rozebrać do pasa. Może być poproszona o nie używanie albo zmycie dezodorantów, pudru, perfum lub kremu z piersi, pach, przedramion. Te substancje mogą zostawić ślady nakładające się na mammogram i zniekształcić wynik badania.

  Czy koszty pokryte są z ubezpieczenia?
W Polsce badania wykonywane w publicznych zakładach opieki zdrowotnej są wykonywane bezpłatnie. Fundacje mogą zażądać odpłatności pełnej albo jedynie częściowej, pokrywającej tylko koszty badania. Nawet jeśli kobieta będzie musiała zapłacić, zapłaci za swoje życie i zdrowie.

  Jaka jest skuteczność badania mammograficznego?
Jest to najnowocześniejsza, najefektywniejsza, najwłaściwsza metoda wykrywania wczesnych postaci raka piersi. Ponieważ niewielki procent zmian nowotworowych może nie być wykrywany samym badaniem mammograficznym, kobieta musi także co miesiąc sama badać swoje piersi, czyli wykonywać tzw. samobadanie.

  Proszę nam wyjaśnić to pojęcie?
Samobadanie jest prostym postępowaniem pozwalającym sprawdzić czy w piersi nie ma guzków i zmian. Samokontrolę kobieta powinna wykonywać co miesiąc (najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu liczonym od pierwszego dnia miesiączki). Jeśli wykryje jakąś zmianę w swojej piersi, powinna skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi badanie kliniczne. Kliniczne badanie piersi polega na oglądaniu i badaniu dłońmi lekarza. Powinno być wykonywane co najmniej raz w roku. 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Zapraszamy Panie do Punktu Nauki Samobadania Piersi
Przyjmujemy w poniedziałki i piątki w godzinach od 13 do 19
tel. 074/831.09.93
Usługa jest u nas bezpłatna