witamy Państwa                                            english version

 

nasze usługi

 mammografia / biopsja mammotomiczna / kolposkopiakorekcja twarzy
 badania laboratoryjne / radiowizjografia / USG / kamera wewnątrzustna / RTG zębów
wszystkie nasze usługi

 

 kolposkopia

 

Polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego - kolposkopu. Jest to mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać "trójwymiarowy obraz", w powiększeniu od 4 do 50 razy (a przy użyciu kolpomikroskopu - do 400 razy). W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%).
Dokładność diagnostyczna kolposkopii dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79 - 97%, a cytodiagnostyki - w granicach 77 - 98%, podczas gdy dokładność diagnostyczną obu metod stosowanych łącznie ocenia się na 90 - 100%.
Badanie kolposkopowe może także służyć pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Większość kolposkopów składa się z ruchomego ramienia będącego częścią statywu oraz głowicy. Ramię umożliwiające zmianę pozycji głowicy winno zapewnić optymalną wygodę użytkownika. Głowica, wyposażona w układ optyczny obiektywów, w zależności od stosowanego powiększenia, pozwala na obserwację pola widzenia o średnicy od 80 mm do 5 mm. Standardowo, głowice kolposkopów wyposażone są w obiektywy o ogniskowej rzędu f 200 - 400, natomiast wymienne okulary posiadają powiększenie 10-25 razy. Odległość czołowa między obiektywem a obiektem obserwowanym, w zależności od modelu waha się od 195 mm do 300 mm. Zapewnia ona dobrą ostrość obrazu, odpowiednie jego oświetlenie oraz łatwość manipulacji stosowanym instrumentarium. Ostrość obrazu jest regulowana przesuwem całej głowicy i precyzyjnie dostrajana.
    Panelowa budowa głowicy zapewnia montaż wyposażenia dodatkowego - przystawek optycznych: asystenckiej i fotograficznej. Pierwsza z nich spełnia funkcję dydaktyczną lub konsultacyjną, pozwalającą na jednoczesną pracę dwóch lekarzy. Przystawka fotograficzna, w zależności od zastosowanego rozwiązania, umożliwia umieszczenie aparatu fotograficznego oraz/lub kamery video w torze optycznym głowicy kolposkopu.