HAMAK
Szanowne Panie,
nietrzymanie moczu jest problemem na który cierpi 25-30% kobiet po 45 roku życia. Dotyka 8% populacji w Polsce (ok. 3 mln kobiet), czyli należy je uznać za chorobę społeczną (występowanie przekracza 5% populacji). Przyjmuje się, że prawie połowa kobiet zwleka z pójściem do lekarza ponad 5 lat*. Obniżenie narządu rodnego (wypadanie przedniej, tylnej ściany pochwy, szyjki macicy lub macicy) występuje u 2-10% kobiet**.
Mięśnie dna miednicy są jak hamak. Projekt HAMAK jest propozycją nieoperacyjnego postępowania w leczeniu i profilaktyce nietrzymania moczu oraz zaburzeniach statyki narządu rodnego u kobiet. Terapia jest propozycją dla pacjentek które nie życzą sobie leczenia zabiegowego, planują jeszcze urodzić dzieci lub mają przeciwwskazania do zabiegu operacyjnego. Jest to także zalecane postępowanie dla kobiet z niewielkim zaawansowaniem zmian, które nie kwalifikują się do zabiegu. Należy jednak podjąć starania, aby kłopoty się nie pogłębiały.
Jest to również propozycja terapii dla kobiet z bólem w czasie współżycia seksualnego (dyspareunia, pochwica).
W Niemczech operuje się 10% kobiet zgłaszających się do lekarza z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Wiele kobiet jest zadowolonych z postępowania zachowawczego. Korzystając z niemieckich doświadczeń chcemy zaproponować skuteczne leczenie pessarem dla kobiet z wypadaniem macicy lub nietrzymaniem moczu***.
Chcemy przedstawić Paniom możliwości do wyboru. Czasem stosuje się je zamiennie, często uzupełniająco. Program dobieramy indywidualnie. Stosowanie fizykoterapii czy elektrostymulacji mięśni dna miednicy nie wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej.
Proponowane metody przynoszą dodatkowe korzyści (leczenie zaparć, dolegliwości bólowych pleców i miednicy, poprawa satysfakcji ze współżycia seksualnego).
Propozycje postępowania:
- elektrostymulacja mięśni dna miednicy (Atena)
- pessaroteraia
- fizykoterapia
dr.n.med. Halina Szymiec-Raczyńska
* Tomasz Rechberger http://www.medicus.lublin.pl/2002/05/wiadomosci.htm
** Am J Obstet Gynecol.2004:190(1):27-32
*** Jacek Kociszewski (Hagen) Pessaroterapia; Łódź 11/2010